Vyhledávání


Kontakt

Paint-area Pardubice
U Trojce
Pardubice

+420 602412805
+420 777129116

E-mail: paint-area@email.cz

Novinky

Informace pro případné zájemce o hru

11.10.2011 20:34

Co to paintball vůbec je a kdy vznikl...?

Jedná se o bezkontaktní adrenalinový sport, při nemž je k eliminaci protihráčů používáno zbraní, které střílejí biologicky odbouratelné kuličky ráže 0.68 palce (1.73 cm). Tyto kuličky jsou ze zbraně vypuzovány expandujícím stlačeným vzduchem nebo CO2. První zárodky paintballu se zrodily v Austrálii, a to před několika desítkami let, kdy pastevci ovcí začali používat vzduchové pistole vystřelující kuličky, naplněné nesmývatelným barvivem, pro jednodušší a rychlejší značkování velkých stád ovcí.

Odtud se tato novinka přenesla do Spojených států, kde se pravděpodobně již tehdy odehrály první přestřelky mezi honáky, prvními hráči paintballu. První praktické využití pak paintball našel kde jinde než v armádě. Poté, co byl vyřešen problém se sériovou výrobou kuliček se snadno smývatelnou barvou, vývojem účinné ochrany proti zranění očí a upravením původně pracovního nástroje v použitelnou zbraň, byl paintball zařazen do výcviku speciálních jednotek jako realistická simulace boje se střelnými zbraněmi.

Teprve po rozšíření na vojenských základnách a výcvikových centrech se paintball opět vrátil zpět do civilní sféry, ale už jako sportovní disciplína.

Od prvního oficiálního turnaje v roce 1981 ve státě New Hampshire v USA se paintball rozšířil nejprve ve Spojených státech a Kanadě, poté i Austrálii, západní Evropě a Japonsku. V ČR se hraje paintball od roku 1992, a to zásluhou Borise Browna, který zde zahájil provoz prvního paintballového hřiště.

Paintball má v podstatě podobnou minulost jako mnoho dalších sportovních disciplín, které byly kdysi součástí vojenského výcviku a válečného umění, jako např. judo nebo šerm. Stejně jako tyto sporty se i paintball vzdálil od své původní podoby na australských pastvinách a zařadil se mezi ostatní týmové sporty.

Zvláštní napětí a opravdu zajímavé zážitky však nabízí hráčům stále.

Jak se hraje?

Přestože existuje mnoho variant této hry, většinou proti sobě stojí dva týmy a cílem hry je získat vlajku soupeře, ubránit vlastní vlajku a zároveň vyřadit co nejvíce protihráčů. Hráč, který je zasažen kuličkou, která na něm zanechala jasnou barevnou značku, je ze hry vyřazen (férové přiznání zásahu je nejen základním předpokladem hry, ale i věcí osobní cti hráče). Hráč, který odchází ze hřiště, nesmí dávat znamení ani jinak komunikovat s ostatními hráči na hřišti.

Mezi další oblíbené herní varianty patří i dobývání objektů, záchrana rukojmích, či zneškodnění bomby. Princip hry však zůstává vždy stejný - porazit nepřítele.

Způsob hry také výrazně ovlivňuje počet zúčastněných hráčů. Může jich být šest, ale také šedesát. Výjimkou ale také nejsou hry, kterých se účastní i několik set hráčů. Počet hráčů je limitován pouze rozlohou a členitostí hřiště. Časový limit her bývá většinou 20 minut, ale vždy záleží na variantě dané hry.

Na průběh hry dohlíží rozhodčí, který dbá na dodržování pravidel, a zasahuje v případě sporných zásahů.

Kde se hraje?

 Paintballové hřiště může být přírodní či uměle postavené, ale vždy by mělo být dostatečně členité a s mnoha překážkami, které mohou hráči použít jako kryty. Jako překážky lze využít nejen terénní nerovnosti, ale i stromy, budovy či uměle vytvořené překážky v podobě palet, beden, pneumatik apod. Velkou oblibu pak získávají hřiště vybudovaná v bývalých vojenských areálech nebo také v opuštěných budovách.

Tam, kde nejsou vhodné přírodní podmínky, lze postavit speciální paintballové hřiště tvořené z nafukovacích překážek. Hřiště svou velikostí připomíná tenisový kurt. Celé hřiště je pak zajištěno bezpečnostní sítí, takže samotnou hru lze pak sledovat z bezprostřední blízkosti, třeba v roli diváka.

Na dobře postaveném přírodním či umělém hřišti budete po celý den objevovat nové možnosti hry, aniž by se stala jednotvárnou.

https://www.military-paintball.cz/bannery/mp_banner.gif